BADENIA / KAISERSTUHL

Rozpieszczony przez słońce – dotyczy to nie tylko z natury uprzejmych ludzi, ale też, a może przede wszystkim szczególnych, wyśmienitych win. Czas spędzony w Kaiserstuhl, to najlepszy czas! Wszędzie panuje wyjątkowa gościnność, wyśmienita kuchnia i charakterystyczne wina z Kaiserstuhl!

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

BADENIA I JEJ WINA

Badenia jest trzecim co do wielkości i najbardziej wysuniętym na południe rejonem upraw winorośli w Niemczech. Jako jedyna należy do strefy B upraw winorośli w Unii Europejskiej, co oznacza postawienie szczególnie wysokich norm dla jakości i przetwarzania winorośli. Dlatego w Badenii obowiązują wyższe wymagania minimalne dotyczące win jakościowych i Prädikatswein (win o najwyższym stopniu jakości). Na obszarze równo 15.400 hektarach winnic wytłacza się rocznie 1 milion hektolitrów wina. W Badenii panuje szczególnie słoneczny i ciepły klimat z jednej strony dzięki korzystnemu położeniu u stóp pasma Odenwald, z drugiej dzięki warunkom klimatycznym panującym na Nizinie Górnoreńskiej. Badenia ma dziewięć regionów upraw, rozciąga się przez ponad 400 km wzdłuż Renu aż do Jeziora Bodeńskiego. Różne rodzaje gleb w Badenii umożliwiają uprawę różnorodnych gatunków winorośli.

KAISERSTUHL

Nazwa Kaiserstuhl (cesarski tron) pochodzi prawdopodobnie od siedziby sądu cesarza Ottona III (980-1002) niedaleko Leiselheim. Według obecnej wiedzy geologicznej stary wulkan Kaiserstuhl mający 15-20 milionów lat jest dzieckiem Rowu Górnoreńskiego. Ten z kolei jest częścią aktywnego od około 50 milionów lat systemu rowów tektonicznych, które ciągną się przez cały kontynent od Morza Śródziemnego po Skandynawię. Ten niegdyś aktywny wulkan pozostawił nam różnorodny świat kamieni, z których Kaiserstuhl od dawna jest szeroko znany. historia KaiserstuhlZdjęcie ze zbiorów muzeum miejskiego w Breisach nad Renem Ten region uprawy winorośli posiada własny, nieporównywalny charakter. Położony na zachód od Freiburga ma tylko jedno zadanie dla prawdziwych znawców sztuki winiarskiej: pozwolić wspaniałym winoroślom rozwijać się, aby powstały z nich wyjątkowe wina. Ta góra wulkaniczna ze swoimi gliniastymi i lessowymi glebami w połączeniu z najcieplejszym klimatem w Niemczech stwarza najlepsze ku temu warunki. Ponadto Kaiserstuhl jest rajem dla miłośników wellness, jazdy na rowerze i wędrówek pieszych. Wszędzie czekają na Was restauracje, probiernie win lub legendarne Strauβenwirtschaften, sezonowe knajpki, gdzie o określonej porze winiarze podają wina ze swoich winnic. Kaiserstuhl jest najbardziej nasłonecznionym obszarem wśród badeńskich regionów, gdzie uprawia się winorośl i uważany jest za najcieplejszy region Niemiec. Na Schlossbergu w Achkarren słońce świeci średnio 1858 godzin rocznie.

Kaiserstuhl i dalsze regiony w południowej części Rowu Górnoreńskiego korzystają również z ciepłych mas powietrza znad Morza Śródziemnego, które napływają z południowego zachodu przez Bramę Burgundzką między Wogezami, a Jurą w Szwajcarii. Z obszaru winnic Kaiserstuhl pochodzi 30% badeńskiego wina. Na 4275 ha uprawia się głównie odmiany burgundów i Müller-Thurgau.

GLEBY LESSOWE W KAISERSTUHL

Less to miałki osad powstały w epoce lodowcowej plejstocenu (2,6 milionów do 11500 lat) w wyniku nawiewania przez wiatr rozległych kiedyś osadów żwirowych Renu. Osad ten pokrył w znacznym stopniu Kaiserstuhl na wysokość do 400 m n.p.m., warstwą grubą na dziesiątki metrów. Naturalnie "narosłe" warstwy gleby zniknęły w znacznym stopniu w wyniku kultywacji krajobrazu. Erozja, uprawy tarasowe, komasacja gruntów oraz tradycyjna głęboka orka odwadniająca przed każdym nowym obsadzaniem winnic doprowadziły z czasem do przemieszanych uprawowych gleb lessowych. Ich cechą wspólną jest dominacja wapienia w ogólnym profilu gleby. Gleby te są najczęściej rudawo-brunatne i ogrzewają się szybciej niż jasnożółty less. W górnej warstwie zawierają zwietrzały szary kamień wulkaniczny. Te ziemie porośnięte winoroślą fachowcy określają jako Regosola brunatna.

mapa badenia kaiserstuhl

Winny szlak Kaiserstuhl

szlak winny kaiserstuhl
img historia

Zdjęcie ze zbiorów muzeum miejskiego w Breisach nad Renem

Powrót do góry